11 Sygnałów, że księgowy może spać w pracy. - rachunkowe-uslugi.pl

przez michael-bro
2 lata ago
942 Odwiedzin

Jest wielu złych księgowych, nie ma co do tego wątpliwości. Często otrzymujemy telefony od właścicieli firm, którzy właśnie stracili księgowego i są zaniepokojeni. Kiedy już zaangażujemy się w prowadzenie księgowości – http://acega.pl/  często okazuje się, że odejście księgowego (dobrowolnie lub nie) jest najlepszą rzeczą, jaka kiedykolwiek zdarzyła się w firmie. Oto kilka znaków, że Twój księgowy może po prostu spać w pracy.

Oni są zawsze za księgami.

Jak bardzo frustrujące jest to, że poprosiłeś księgowego o raport lub jakąś ważną informację, a oni nie są w stanie udzielić Ci odpowiedzi? Może naprawdę nie znają odpowiedzi lub są zestresowani, jeśli chodzi o obciążenie pracą.

Najważniejsze jest to, że pozostają one w tyle.

Wielu księgowym brakuje motywacji do osiągania lepszych wyników w pracy. Nie mają powodu, aby chcieć być bardziej efektywnym.
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, aby upewnić się, że Twój księgowy dotrzymuje Ci kroku, jest jasne poinformowanie go o Twoich oczekiwaniach. Jeśli chcesz zobaczyć dokładny zysk i stratę do 5 dnia miesiąca, upewnij się, że księgowy o tym wie. Jeśli potrzebujesz rachunków wpisywanych w każdą środę, a konto przelewów jest zbilansowane do ostatniego dziennego salda, poinformuj o tym księgowego.

Nigdy nie podchodzą do Ciebie z ideami.

Twój księgowy powinien wnosić pomysły do biura, aby usprawnić Twoją działalność. Księgowy prawdopodobnie wie więcej o sytuacji finansowej firmy niż jej właściciel. Mały księgowy jest tak mocno zaangażowany w codzienne transakcje finansowe, że ma pewną bliskość z książkami, której inni mogą nie mieć. Wiedzą, że Twój księgowy nie musi polegać na odczuciach, skąd pochodzą lub do kogo trafiają pieniądze. Jeśli nie jesteś zadowolony ze swoich zysków, możesz albo zmniejszyć wydatki, albo zwiększyć sprzedaż, a księgowy wie, w którym obszarze dokręcałeś śrubę. Jeśli księgowy nie zwróci się do Ciebie z pomysłami dotyczącymi sposobów poprawy Twojego biznesu, powinieneś ich zapytać… ich odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Twój rachunek za doradcę podatkowego wydaje się wysoki

Tak wielu nowych klientów skarży się na skandalicznie wysokie rachunki za doradcę podatkowego. Czasami rachunek za doradcę podatkowego może być wysoki, ponieważ proszą Państwo doradcę podatkowego o prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jeśli nie masz systemu księgowego i po prostu wręczyłeś doradcy podatkowemu skrzynkę paragonów, otrzymasz bardzo wysoki rachunek za usługę. Innym razem wysoki rachunek za doradcę jest spowodowany złym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Jeśli Twój doradca podatkowy otrzymuje zestaw książek, który jest niezorganizowany i niezrównoważony, muszą oni przejrzeć informacje, aby utrzymać wszystko w zgodzie. To jest praca, którą Twój księgowy powinien wykonać. Musisz otworzyć komunikację między księgowym a doradcą podatkowym, aby zrozumieli oni swoją rolę.
Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, jest przeprowadzanie półrocznego przeglądu dokumentacji . Pozwoli to Twojemu doradcy podatkowemu na współpracę z księgowym w celu wprowadzenia odpowiednich procedur księgowych. Efektem końcowym będzie bardziej zorganizowany system księgowości, który powinien doprowadzić rachunki za doradcę podatkowego z powrotem do bardziej rozsądnych poziomów.

Nie jesteś pewny, że oni wiedzą, co robią.

W zeszłym tygodniu pewien facet powiedział to przez telefon na temat jego księgowości: „No cóż, miałem księgowego, który to robił, ale nie jestem pewien, czy on wiedział, co robi”. Jeśli zastanawiasz się, czy księgowy wie, co robi, to masz duże szanse na to, że nie wie, co robi. Dobrym pomysłem jest kontrolowanie księgowego co jakiś czas. Pozostając zaangażowanym w proces księgowy, nie tylko zmniejszysz ryzyko kradzieży przez księgowego, ale również zobaczysz, czy księgowy wie, co robi.

Przelewy

Nienawidzę, kiedy ludzie robią przelewy, które odbijają się na mnie i szczerze mówiąc, nie sądzę, abym kiedykolwiek odbił się w swoim życiu. Jeśli zrobiłeś przelew lub dwa, to jest w porządku, ale jeśli ciągle robisz przelewy, zapytaj księgowego dlaczego tak się dzieje. Jeśli nie potrafią ci powiedzieć dlaczego, uważam to za niedopuszczalne. Mieliśmy klientów kontroli przelewów, ale zazwyczaj możemy wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Może sami sobie zrobili przelew na dystrybucję za znaczną sumę pieniędzy, ale nam o tym nie powiedzieli. W takim przypadku mogę wyjaśnić, dlaczego zrobili przelew i nie ma to nic wspólnego ze złym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Twój księgowy powinien korzystać z specjalistycznego narzędzia kontroli przepływu środków pieniężnych, aby pomóc Ci zrozumieć, gdzie obecnie znajduje się rachunek Twojego banku, ale także gdzie będzie to za kilka dni na podstawie nadchodzących transakcji, które jeszcze nie rozliczyły banku.

Nie odpowiadają na wiadomości e-mail w sposób terminowy.

Jeśli korzystasz z zewnętrznej księgowości lub księgowego pracującego w niepełnym wymiarze godzin, frustrujące jest to, że nie odbierają oni wiadomości e-mail ani nie odbierają telefonów. Jeśli zauważysz duże opóźnienie w czasie odpowiedzi od księgowego do zapytań e-mail, powinieneś zapytać dlaczego tak się dzieje. Może mają zbyt wielu klientów, może nie jesteś dla nich ważny, a może po prostu nie reagują na e-maile. Jako właściciel firmy, gdy masz pytania dotyczące prowadzenia księgowości, ważne jest, abyś miał na to czas.

Nie mają oni uwag do sprawozdań finansowych.

Twój księgowy powinien udzielić Ci informacji zwrotnych na temat Twoich sprawozdań finansowych. Powinni oni przynajmniej mieć kilka uwag na temat rachunku zysków i strat oraz bilansu. Jak już wcześniej powiedziałem na tym stanowisku, księgowy ma dużo informacji związanych z finansami firmy, które można uzyskać tylko poprzez obsługę ksiąg dzień po dniu. Dzięki tej dogłębnej wiedzy na temat Twoich ksiąg, powinni oni być w stanie udzielić Ci jakiejś informacji zwrotnej na temat Twoich sprawozdań finansowych.

Nie wiedzą, co oznacza bilansowanie.

Zapytaj księgowego, co oznacza bilansowanie. Jeśli dadzą ci puste spojrzenie lub powiedzą: „Nie wiem”, wystarczy powiedzieć zwolniony .

Nie rozumieją pieniędzy ani rozliczeń.

Dziwi mnie, ilu księgowych nie rozumie podstawowego pojęcia, jakim jest różnica między rachunkowością kasową a rachunkowością memoriałową. Twój księgowy powinien nie tylko znać różnicę między zasadą kasową a zasadą memoriałową, ale również powinien to zrozumieć. Powinni również wiedzieć, jaką metodę stosuje Twoja firma. Jeśli nie wiesz, którą metodę stosujesz, powinieneś zapytać się o to doradcę podatkowego. Twój księgowy powinien dostarczyć Ci raporty zgodne z Twoją metodą księgową.
Jeśli używasz specjalistycznego oprogramowania, prawdopodobnie znasz funkcję niezdeponowanych środków. Jeśli otworzysz okno wpłaty rekordu i będziesz musiał przewijać wiele transakcji, oznacza to jedną z dwóch rzeczy.

1. Masz do czynienia z niszczącym biznesem i masz mnóstwo fałszywych depozytów

2. Twój księgowy powiela błędy.

Najczęściej księgowy lub właściciel firmy nie obsługuje prawidłowo przepływu faktur / płatności / kaucji w programie. Jeżeli w systemie proces dotyczący należności nie jest prawidłowo obsługiwany, może to skutkować zawyżonymi dochodami i niedokładnymi danymi finansowymi. Jeśli patrzysz na wiele niezlokowanych środków w oknie rekordów wpłat, być może chcesz dowiedzieć się dlaczego.

Nie rozumieją bilansu.


Wielu księgowych nie docenia znaczenia bilansu. Wielu księgowych jest w stanie przedstawić dobrze znane równanie: aktywa = pasywa + kapitał własny udziałowców. Jednak wiele osób może nie wiedzieć, co to równanie oznacza. Dobrym sposobem myślenia o bilansie jest ujęcie kondycji finansowej przedsiębiorstwa w określonym momencie. Wielu właścicieli firm i księgowych kładzie duży nacisk na rachunek zysków i strat. Niemniej jednak, rachunek zysków i strat może być dość mylący. Naucz się analizować swój bilans i dodawać go do swojej zwykłej procedury sprawozdawczości finansowej w małych firmach.
Jeśli księgowy lub zewnętrzna firma świadcząca usługi księgowe wykazuje którykolwiek z tych znaków, być może nadszedł czas na rozważenie innych opcji.