Pięć błędów księgowych, których nie możesz popełnić - rachunkowe-uslugi.pl

przez michael-bro
2 lata ago
922 Odwiedzin

Jako mała firma popełniasz wiele błędów księgowych, na które nie możesz sobie pozwolić. Niewielki błąd może oznaczać nieznaczną porażkę w działaniu. Jednak duży błąd może doprowadzić do bankructwa. Oto pięć fatalnych błędów księgowych, na które nie możesz sobie pozwolić:

Błędne wykazanie przychodów lub kosztów

Kiedy właściciel małego przedsiębiorstwa podejmuje się samodzielnej księgowości, zazwyczaj widzę wiele błędów. Często spotykam się z dużymi błędami, takimi jak zawyżanie sprawozdawczości lub zaniżanie przychodów lub kosztów. Naprawdę nie jest aż tak trudno popełnić ogromny błąd, jeśli nie jesteś w 100% pewien, co robisz. Na przykład, jeśli nie wiesz jak postępować z procedurami fakturowania i poprawnie rejestrować płatności w programie księgowym, najprawdopodobniej zawyżasz swoje dochody. Podobnie, często widzę firmy błędne rozliczające transakcje, które albo zawyżają, albo zaniżają wydatki. Najczęstszym przykładem, jaki widzę, jest to, że właściciel dokonuje księgowania kosztów jako nieprawidłowego wydatku.

Nieuzgodnienie wszystkich rachunków

Każde konto, na którym znajduje się wyciąg saldo początkowe i końcowe, może zostać uzgodnione. Obejmuje to rachunki bankowe, karty kredytowe, kredyty, linie kredytowe itp. Wiele firm nie tylko nie potrafi uzgodnić wszystkich swoich rachunków, ale nawet nie potrafi uzgodnić głównych rachunków biznesowych, takich jak ogólny rachunek bankowy. Uzgadnianie kont jest jedynym sposobem na upewnienie się, że rozliczyłeś się z całej swojej działalności. Może to również pomóc w zapewnieniu, że nie zawyżyli Państwo ani nie zaniżyli swoich dochodów lub wydatków. Dokładne sprawozdania finansowe mają kluczowe znaczenie dla przyszłego sukcesu firmy.

Brak doradcy podatkowego

Nie mogę nie podkreślać znaczenia wprowadzenia doradcy podatkowego dla waszej działalności gospodarczej. Twój księgowy powinien dokładnie zrozumieć codzienne operacje księgowe, jednak najprawdopodobniej nie jest ekspertem podatkowym. Doradca podatkowy skontaktuje się z księgowym w celu potwierdzenia, że raporty księgowe są dokładne. Dokładnie przejrzy również dokumentację finansową, aby upewnić się, że wszystko jest zgodne z Twoim zeznaniem podatkowym. Twój doradca podatkowy powinien ściśle współpracować zarówno z właścicielem firmy, jak i księgowym w celu przygotowania dokładnego zeznania podatkowego, które zapewni, że wszystkie przysługujące Ci ulgi podatkowe zostaną odliczone.

Brak korzystania z renomowanego oprogramowania księgowego.

Zbyt często firma zajmuje się księgowością w jakimś systemie offline. Mimo, że arkusz kalkulacyjny może być wykorzystywany w prostym systemie księgowym, nie wspiera rozwoju firmy. Gorąco polecamy korzystanie i uczenie się korzystania z naszego oprogramowania, ponieważ jest to świetne oprogramowanie księgowe dla właściciela firmy, które niekoniecznie rozumie wszystko w zakresie księgowości.

Niewykorzystywanie mechanizmów kontrolnych i bilansów.


Moim zdaniem wielu właścicieli firm ma za dużo zaufania i niestety często prowadzi to do kradzieży ksiąg. Dzięki zainstalowaniu w systemie księgowym odpowiednich mechanizmów kontrolnych i bilansów można mieć pewność, że księgowy nie kradnie. Kilka prostych wskazówek jest takich, że księgowy nigdy nie powinien mieć uprawnień do autoryzacji przelewów, płacenia rachunków lub obsługi gotówki.
Czy popełniasz któryś z tych fatalnych błędów księgowych, czy też popełniłeś go, ale nawet o tym nie wiesz? Może nadszedł czas, aby usprawnić system księgowy.