Zrób to sam - przewodnik po prowadzeniu księgowości. - rachunkowe-uslugi.pl

przez michael-bro
2 lata ago
878 Odwiedzin

Jako księgowy małych firm mam do czynienia z różnego rodzaju firmami i różnymi typami właścicieli firm. To sprawia, że moja praca jest ciekawa i przyjemna. Zazwyczaj, gdy nowy właściciel firmy rozpoczyna działalność, albo nie stać go na księgowego lub sądzi, że może prowadzić księgowość samodzielnie. Uważam, że dobrym pomysłem dla właściciela firmy jest prowadzenie księgowości na wczesnym etapie działalności, tak aby mógł on zrozumieć finansowy aspekt swojej działalności. Będzie to nieocenione podczas późniejszej analizy sprawozdań finansowych. Zazwyczaj, gdy właściciel firmy zostaje przytłoczony przez ich księgowości dostaję telefon, a książki najczęściej są bałaganem. Tak więc, aby pomóc tym właścicielom i mam nadzieję, że pomóc sobie samemu, chciałbym zaproponować sześć prostych kroków, aby utrzymać porządek w swoich finansach biznesowych.

1. Kup oprogramowanie księgowe.

Mówię ludziom, że polecany przez nas program to oprogramowanie księgowe dla tych, którzy niekoniecznie rozumieją księgowość. Bardzo przyjazny dla użytkownika i szeroko stosowany w świecie biznesu.

2. Wprowadź wszystko i potwierdź

Jeśli wprowadzisz każdą transakcję, która trafia na konto bankowe, konto karty kredytowej itp. to nie możesz pójść źle. Do comiesięcznego bilansowania zestawień należy używać funkcji uzgadniania w oprogramowaniu księgowym.

3. Faktura

Technicznie powinieneś otrzymać fakturę od każdego sprzedawcy, któremu płacisz pieniądze. Jeśli korzystasz z usług niezależnych wykonawców, upewnij się, że posiadasz od nich fakturę oraz ubezpieczenie. 1099 niezależnych wykonawców jest obecnie gorącym tematem Urzędu Skarbowego i staje się czerwonym punktem audytu. Upewnij się więc, że spełniają one wymogi bycia niezależnym wykonawcą.

4. Nie mieszaj wydatków osobistych

Nie mieszaj wydatków osobistych! Czy to się udało? Po prostu nie rób tego. Zyskaj oddzielne konto bankowe, kartę kredytową itp. dla siebie i swojej firmy. Jeśli jesteś w początkowej fazie i nie masz konta biznesowego w banku trzeba iść do przodu i zapłacić za wszystko osobistymi pieniędzmi. Później, po utworzeniu konta biznesowego, możesz dokonać potrącenia z listy oczekujących na zwrot kosztów, aby zachować przejrzystość. Nie ma potrzeby wprowadzania osobistych kont do systemu księgowości biznesowej.

5. Czasami nie robienie niczego jest lepsze niż robienie czegokolwiek

Najgorsze, co możesz zrobić, to wykonać połowę pracy. Wprowadzić kilka informacji, ale nie wszystko. Wprowadź faktury, rachunki itp. nawet jeśli nie wiesz, co robisz. Jeśli jesteś zdezorientowany lub zagubiony, zatrudnij księgowego. Rachunek za oczyszczenie stworzonego przez ciebie bałaganu będzie wystarczającą motywacją, by po prostu od początku po prostu powierzyć ten proces na zewnątrz.

6. Opracowanie systemu archiwizacji

Dobry system archiwizacji nie jest plikiem pełnym paragonów. Użyj niektórych folderów plików z literami alfabetu na nim. Być może jeśli płacisz sprzedawcy często utwórz oddzielny folder tylko dla niego.
Te proste kroki pozwolą Ci zorganizować się finansowo. W końcu staniesz się zbyt zajęty i zauważysz, że spędzasz zbyt wiele czasu na prowadzeniu księgowości, a zbyt mało czasu na robieniu tego, co kochasz, prowadzeniu biznesu.